BIG SWITCH NETWORKS

www.bigswitch.com

Big Switch Networks firması 2010 yılında kurulmuştur. Yazılım Tabanlı Ağ (Software Defined Networking – SDN) kavramının mucidi olan araştırma ekibinden gelen kökleri ile bu firma SDN konusundaki orjinal öncüler olarak anılmakta ve SDN teknolojilerinde sektörün en geniş portföylerinden birine sahip durumdadır.

2013 yılından itibaren, teknolojisinin bileşenlerini, üzerinde işletim sistemi olmayan “bare-metal” donanımlarla SDN fabrik çözümleri haline getirmeye başlayarak SDN yazılımının ileri seviye özellikleriyle “bare-metal” donanımların endüstri lideri maliyet avantajını bir araya getirmeyi başarmıştır. Anahtarlama ve yönlendirme odaklanan konulardan biri olmakla birlikte, bu önemli teknolojiler farklı ağ çözümleri alanlarında uygulanmaya başlamıştır.

Ürün Portföyü ve Mimariler
Big Switch Networks ağ teknolojilerinin yeni jenerasyonunda ön sırada yer almaktadır. Bu çözüme uygun üretilmiş standart anahtar donanımlarını (HP Altoline, Edgecore, Accton, Dell, Quanta markaları gibi) gelişmiş SDN kontrol yazılımıyla buluşturarak, dünyanın en gelişmiş global veri merkezileri için modern ağ fabrik yapıları sunmakta ve böylece bulut seviyesinde rekabetçi olabilecek maliyetlerle yüksek seviye ağ otomasyonuna erişilmektedir.


BIG SWITCH TAM OLARAK NE YAPIYOR?
- SDN yazılımı üretiyor (karmaşıklığı azaltmak için)
- Marka bağımsız donanım üzerinde çalıştırıyor (to reduce cost)
- İzleme ve bulut fabrik yapıları yaratıyor (maliyet avantajı getiren SDN yapısı sağlamak için)

Açık ağ çözümleri hızlı innovasyon ile müşterilerin tercihi olmakta ve donanım/yazılım marka bağımlılığını ortadan kaldırmaktadır. Big Switch iki ana ürün sunmaktadır; BCF (Big Cloud Fabric) ve BMF (Big Monitoring Fabric)

BCF - Big Cloud Fabric

Big Cloud Fabric™ (bulut fabrik yapısı) yeni nesil veri merkezi anahtarlama fabrik yapısıdır ve SDN mimarisinden faydalanarak ağ yapınızı akıllı, çevik ve esnek hale getirir.

Akıllı olması tek bir mantıksal anahtar olarak davranan ve operasyonları basitleştirip tam görünürlük ve telemetri sağlayan yazılım-tabanlı fabrik yapısından gelmektedir.

Çeviklik, uygulama ve servislerin hızla hayata geçirilebilmesi, daha hızlı çözüm için tek tıkla sorun giderme imkanı ve sıfır dokunuş yükseltmeleriyle gelen ağ otomasyonu ile sağlanmaktadır

Esneklik, BCF çözümünün, doğu-batı veri trafiğinde beklenen artışı yapıyı bozmadan rahatlıkla kaldırabilmesine imkan veren büyümeye açık fabrik yapısıyla sağlanmaktadır. Açık donanımlar üzerinde çalışabilmesi sayesinde, BCF ağ donanımında marka tercih imkanı ve düşük maliyetler sağlamaktadır.

Açık ağ anahtarları (“white-box/brite-box, bare-metal”) ve SDN kontrol cihazı kullanmak üzere yapılan BCF, kısıtlı bütçelerle innovasyon sağlamak üzere tasarlanmıştır.

BCF aşağıdaki ihtiyaçlar olduğu durumlarda uygundur:
• VMware çalışan yazılım tabanlı veri merkezleri (vSphere, NSX, Sanal SAN)
• OpenStack altyapı (NVF dahil)
• Konteynerleştirilmiş iş yükleri
• Özel bulut
• İş istasyonu sanallaştırma altyapısı
• Büyük Veri
• Yaılım Tabanlı Veri Depolama (Software-defined Storage - SDS)

BCF mevcut veri merkezinde, ayrı bir “pod” yapısı olarak kolaylıkla uygulanabilir ve BCF pod ile geleneksel ağ altyapısı arasında merkez yönlendirici üzerinden iletişim sağlanabilir. Sanal pod (vPod) teknolojisi ile BCF, her biri ayrı orkestrasyona (VMware, OpenStack, konteyner) sahip izole edilmiş mantıksal pod fabrikleri yaratabilir ve bu şekilde yönetilecek özel bulut yapıları ve mühendislik (geliştirme ve test) ortamları için ideal çözüm haline gelir.


BMF - Big Monitoring Fabric
Yaygın Güvenlik için Basit, Büyüyebilir ve Ekonomik İzleme
Big Monitoring Fabric – BMF (Big Mon), bütün ağ altyapınız için özelleşmiş ve çok düşük maliyetli görünürlük sağlayan fabrik yapısıdır. Hem hat arasına girerek (inline) hem de hat dışından (out-of-band) trafiği seçerek birden çok güvenlik, izleme, performans ölçümü ve uyumluluk araçlarına iletir


Altında Yatan Teknolojiler
Pazara komple çözümler getirebilmek için, Big Switch Networks “bare-metal” SDN fabrik yapıları, bir kısım fiziksel donanım ve hipervizörler üzerinde aynı kod tabanını ve operasyonel modeli paylaşarak, veri katmanında firmanın Switch Light™ teknolojisinden faydalanır. Merkezi bir SDN kontrol cihazı ile birlikte çalışarak, Switch Light teknolojisi, ağ operasyonlarınızın maliyetlerinde dramatik düşüşlere imkan sağlar ve merkezi başlatma, otomasyon ve hata giderme sayesinde zaman harcayan manuel prosedürleri ortadan kaldırır.

Switch Light işletim sistemi, SDN mimarisine uygun olarak üretilmiş bir “bare-metal” anahtar işletim sistemidir.

Big Switch BMF ürünleri iki tür ugulama seçeneği sunar; hat dışından (out-of-band) ve hat arasında (inline).

BMF “out-of-band” çözümü, yeni nesil Ağ Paket Yakalayıcı (Network Packet Broker - NPB) çözümü olup baştan aşağı yaygın bir görünürlük ve güvenlik fabrik yapısı oluşturmak için tasarlanmıştır. SDN merkezli bir mimari kullanarak, BMF, hat dışından veya hat arasından eşzamanlı ağ izleme işlemlerini gerçekleştirebilme amaçlı, kurumsal düzeyde izleme, operasyonel kolaylık için tek ekrandan yönetim, ve birden çok BT ekibi (operasyon, geliştirme, güvenlik) için çok kullanıcılı yönetim ile büyümeye açık bir fabrik yapısı sağlamaktadır.


BMF “Out-of-Band” Mimarisi
BMF Out-of-Band ürününün mimarisi, binlerce portlu büyümeye açık NPB yapmak için düşük maliyetli ve yüksek performanslı (1G/10G/40G/100G) ethernet anahtarları kullanarak 3-katmanlı bir fabrik tasarımı uygular. BMF kontrol cihazı, sıfır dokunuşlu fabrik operasyonları ve tek ekrandan fabrik yönetimi, politika yaratılması ve analitiği sağlamak için SDN prensiplerini uygular.


BMF “out-of-band” ürünü aşağıdaki bileşenlerden oluşmaktadır:
SDN uyumlu BMF kontrol cihazları (tam yedeklilik için çift)
Big Switch’in SDN uyumlu Switch Light işletim sistemi
Açık ağ yapısına uygun anahtarlar (white-box, bare-metal)
İleri seviye paket fonksiyonları için BMF Servis Noktası

Kullanım Alanları
BMF “Out-of-Band” ürünü hızla geleneksel NPB çözümlerine çekici bir alternatif olmaya başlamıştır. Güvenlik, uygulama/ağ performans izleme (APM/NPM) ve uyumluluk alanında bir çok popüler kullanım alanı da oluşmaktadır:

Yaygın güvenlik: Hat arası ve hat dışından izleme imkanı – dinamik azaltmalı global tespit görünürlük imkanı

Her kabini izle: Bir veri merkezindek her bağlantıyı yakalama ve izleme imkanı (SPAN/TAP), doğu-batı uygulama trafiği dahil

Her lokasyonu izle: Her bir uzak veri merkezini, POP noktasını, uç lokasyonu izle, trafiğini yakalama imkanı • 4G / LTE Trafik Görünürlüğü: Tünellenmiş control ve veri trafiğini izleme imkanı

Faydaları

BMF “Out-of-Band” ürünü (yaprak-gövde fiziksel yapısıyla) yeni nesil NPB çözümlerinin faydalarını kurumsal yapılar ve servis sağlayıcı ortamlarına getirmiştir.

Özellikleri:

Basitlik: sıfır dokunuş fabrik yapısı ve tek noktadan yönetim

Çeviklik: birden fazla operasyon eibi ve iş birimi arasında hızlı ve gerçek-zamanlı politika yaratma ve yönetme imkanı

Görünürlük ve hata giderme: Tarihe göre yeniden oynama, hızlı fabrik çapında hata giderme, trafiğin derin görünürlüğü gibi dahili olarak gelen analitikler

Ekonomisi: İlk yatırım maliyetinde (standart anahtar donanımı) ve işletme maliyetinde (aynı ekibin 3 kat fazla bağlantı izleyebilmesi) dramatik düşüş (çoğunlukla %50-70)

Marka seçim imkanı: Açık ağ anahtarlarından (“white-box” / “bare-metal”) seçme imkanı

İnnovasyon hızı: REST API sayesinde otomatik olay tetiklemesiyle izleme, uyarılar ve analiz aracı-NPB arası etkileşimler


4G LTE Evrimleşmiş Paket Çekirdeği (4G LTE EPC) içerisinde aynı zamanda her yerde olan ağ görünürlüğü

Yakında gelecekteki 10 kat hız artış imknaı sağlayan LTE ileri düzey özelliği daha da acil bir şekilde yeni bir yaklaşıma ihtiyaç yaratıyor. Sektörün önde gelen mobil ağ operatörleri şimdi merkez ağ yapılarını geliştirirken bu duruma ayak uydurmak için izleme fabrik yapılarında bir yeniliğe ihtiyaç duyuyorlar.

Üzerinde işletim sistemi olmayan “white-box” / “bare-metal” anahtarlarla SDN çözümünün ortaya çıkışı ile birlikte, 4G LTE Evrimleşmiş Paket Çekirdeği (EPC) ağı içerisindeki aynı zamanda her yerde olan ağ görünürlüğü, şu anda, ilk yatırım maliyeti (CapEx), işletme maliyeti (OpEx) ve tasarım geçişi perspektifinde geçerli ve çekici bir opsiyondur.

Big Switch Networks Big Monitoring Fabric özetle:

• Büyümeye açık uygulama mimarilerine uygundur

• Çok kullanıcılı yönetim operasyonu için tasarlanmıştır

• Devasa operasyonel kolaylık sağlar

• Dramatik maliyet tasarrufu getirir

Telif Hakkı © 2016 PMTech BT Danışmanlık Hizmetleri. Her hakkı saklıdır