Yazılım Tabanlı Geniş Alan Ağı
(Software Defined Wide Area Network - SD-WAN)

Geleneksel olarak kullandığımız WAN yapısında, özellikle şube sayısı çok olan yerlerde; yedekli hatların yönetilmesi, yük dengeleme, IPSEC, DMVPN, Yönlendirme, NAT, Güvenlik Duvarı konfigürasyonları oldukça karmaşık hale gelip yönetilmesi zor olmakta ve WAN hatlarının (MPLS, TTVPN, LL, G.SHDSL) aylık hat ve operasyonel maliyetleri çok fazla olmaktadır.

SD-WAN çözümleri bu sorunların tamamına çözüm üretip, WAN masraflarını yaklaşık %50 azaltmaktadır. Örnek uygulamalarında 6-9 ay arasında ilk yatırım maliyetlerini karşıladığı görülmüştür. İdeal kullanım yerleri, çok şubesi olan mağaza zincirleri, benzin istasyonları, çok şubeli kamu kurumları, bankalar vb. kuruluşlardır.

SD-WAN teknolojisi temelde şubelerde bulunan uç (edge) cihazların bulut üzerinde veya merkezde bir kontrol cihazı (controller) tarafından kontrol edilerek, tüm konfigürasyonların, izleme işlemlerinin ve işletim sistemi güncellenmesi gibi işlevlerin bu merkezi olarak bu kontrol birimi tarafından gerçekleştirilmesidir. Bu sayede tünel kurma, yönlendirme, IPSEC, Wi-Fi ayarları gibi işlemler otomatize edilir. Bununla beraber şubeler, geleneksel yapıdaki gibi manuel konfigürasyon gerektirmeden “hiç dokunmadan yapılandırma” (zero touch config) denilen kavram sayesinde kolaylıkla kurulur. Şubelere koyulan cihazlara sadece internet bağlantısı sağlanır, internet üzerinden şubelerdeki bu cihazlar otomatik olarak yönetici cihazı bulur ve kendilerini kaydedip konfigürayonlarını buradan alırlar.

Yazılım Tabanlı Geniş Alan Ağı çözümünün avantajları:
•   Edge cihaz (şube) hiç konfigürasyon gerektirmez; İnternet bağlantısını sağlar sağlamaz merkezi “Orchestrator”u otomatik olarak bulur ve konfigürasyonunu alır. Uç cihazlar, üzerine bağlı olan tüm hatları (MPLS, INTERNET, 3G) birleştirip tek hat gibi kullanır (bonding), bunlar arasında otomatik olarak load balance yapar ve en kaliteli hattı seçerek hassas trafiği buradan gönderir. Böylelikle bütün hatlar efektif kullanılır. Bunun sonucunda aktif-pasif yedeklilik senaryosunda Geleneksel WAN yapısında karşımıza çıkan hatların bir kısımını kullanama durumu ortadan kalkar.

•   Manuel yönlendirme veya IPSec konfigürasyonlarına gerek yoktur. Uç cihazlar merkezden otomatik olarak bu konfigurasyonları alırlar, IPSec ayarları, subnet atamaları, wi-fi ayarları ve yönlendirme işlemleri otomatik olur.

•   Şubelerden, istenen trafik direkt internete çıkartılır veya tüneller ile merkeze getirilir, internete çıkan trafiğe uygulanacak olan güvenlik duvarı kuralları yine kontrol cihazı üzerinde yazılır, şubelerdeki cihazlar bu kuralları otomatik olarak üzerlerine alırlar.

•   Dinamik QoS, hattın sürekli ölçülmesi, yük dengeleme gibi yöntemler sayesinde ses ve videoda belirli bir kalitenin yakalanması için MPLS, LL kullanma zorunluluğu ortadan kalkar, bu sayede WAN maliyetleri azalır.

•   Yeni şube kurulumunda, kurulan şubelerin yönetilmesi, izlenmesi kolaylaşır ve hızlanır, bunun neticesinde operasyonel maliyetler azalır.

Telif Hakkı © 2016 PMTech BT Danışmanlık Hizmetleri. Her hakkı saklıdır