Yazılım Tabanlı Veri Depolama
(Software Defined Storage – SDS)

Yazılım Tabanlı Veri Depolama (SDS), veri depolamanın donanımdan bağımsız olarak politika tabanlı uygulaması ve yönetimi için veri depolama yazılımı alanında gelişmekte olan bir kavramdır.

SDS temel olarak veri depolama altyapısında yeni donanım ihtiyacını ortadan kaldırır. Aslında bütün fiziksel veri depolama kaynaklarının, depolama özelinde çalışan bir hipervizör (merkezi yazılım) üzerinden hayata geçirildiği ve yönetildiği veri depolama sanallaştırması gibi çalışır. Veri depolama sisteminin donanımdan ayrıştırılması, son kullanıcılara veya sistemlere yeni alan verirken sizi donanımlardaki kısıtlamalara olan bağımlılıktan kurtarır.

Bir SDS sisteminin onu geleneksel SAN yapısından ayıran birkaç önemli bileşeni vardır. Veri Depolama Ağ Endüstrisi Kurumu (Storage Network Industry Association - SNIA) Yazılım Tabanlı Veri Depolamayı tarif eden önemli özellikleri belirlemek için bir çalışma yaptı ve aşağıdaki sonuçlar çıktı:

•   Otomasyon – Veri depolama altyapısını sağlama masrafını azaltan basit yönetim

•   Standart Arayüzler – Veri depolama cihazları ve servislerinin yönetimi, kulanılması ve bakımı için API imkanı.

•   Sanallaştırılmış Veri Yolu – Üzerlerine yazılan uygulamaları destekleyen blok, dosya ve/veya obje arayüzleri

•   Büyüyebilirlik – İstenen kullanılabilirlik veya performansa herhangi bir kesinti yaşatmadan veri depolama altyapısını büyütebilme becerisi

•   Şeffaflık – Veri depolama kullancıları için kendi veri depolama tüketimlerini müsait kaynaklara ve maliyetlere göre izleme ve yönetme imkanı


Yazılım Tabanlı Veri Depolama çözümünün faydaları:

SDS mimarilerinin sunduğu çeviklik ve esneklik, günümüzün veri büyümesi için kritik öneme sahiptir. Altyapının uzun ömürlü olması, donanım üreticisinden bağımsız olabilme imkanı, kesinti olmadan bir sistemin sürekli en son güncel yazılımlarla bakımını sağlama imkanı da diğer avantajlar olarak öne çıkıyor. Modern ve yüksek petabyte’lı veri depolama sistemlerinin doğası gereği çok esnek, büyüyebilir ve yönetilebilir olması gerektiği için SDS sayesinde standart x86 donanımı üzerine bir yazılım katmanı oturtmak bunu düşük maliyetlerle mümkün kılıyor.

Telif Hakkı © 2016 PMTech BT Danışmanlık Hizmetleri. Her hakkı saklıdır